Sinovit Belirtileri

Sinovit Belirtileri

Eklem zarı iltihabı yavaş gelişebilir. İlk belirti eklemlerde sabahları ortaya çıkan tutukluk ve sertliktir; bu birkaç saat sonra çözülür. Hastalık ilerledikçe ağrı ve şişlik belirginleşir. Romatoit artritte eldeki bazı eklemleri ağrı yapar. Eklemler sıvı birikimi sonucu şişebilir. Belirtiler, hastalığın türlerine gore değişiklik gösterebilir. Sözgelimi gutta ürik asit kristalleri zarda geceleri birikme eğilimindedir. Bu yüzden hasta, sabahın erken saatlerinde çok ağrılı, sıcak ve şiş eklemlerle uyanır. Eğer romatoit artritte oludğu gibi eklem zarı iltihabı kronik bir hal alırsa, eklemdeki hasar hareket bozukluklarına neden olur.

Toksik sinovit çocuklarda kalça ağrısına neden olan geçici bir durumdur. Geçici sinovit olarak da bilinir. Nemours Vakfı (Nemours Foundation) uyarınca bu durum çocuklarda kalça rahatsızlığının önde gelen nedenidir (Brescia, 2011). 8 yaş altındaki çocuklarda görülür. Genel olarak kendiliğinden 10 gün içinde geçer.

Sinovit Nedenler

Çocuğunuzun kalça eklemlerinden birini etkileyen bir viral enfeksiyon toksik sinovite neden olur. Etkilenen eklemde şişlik ve enflamasyona yol açar ve zaman içinde diğer eklemlere yayılabilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri (National Institutes of Health) uyarınca erkeklerde kızların yaklaşık dört katı görülür.

Sinovit Belirtileri

Toksik sinovitin en sık belirtisi kalça ağrısıdır. Ağrı bir veya her iki kalçada zaman zaman olabilir. Çocuğunuz uzun süre oturduktan veya yattıktan sonra ayağa kalktığında alevlenebilir.

Diğer belirtiler arasında şunlar vardır:

  • Rahatsızlık nedeniyle parmak uçlarında yürüme veya topallama
  • Uyluk veya dizde ağrı olup kalça ağrısı olmaması
  • 38.3 C altında hafif ateş
  • Ağrı şiddetliyse yürümeyi reddetme
  • Daha küçük çocuklarda ağlama

Bebekler’de Sinovit Belirtileri

Toksik sinovitin bebeklerde sık görülen bulguları arasında özellikle kalça eklemleri hareket ettirildiğinde ağlama ve olağandışı emekleme hareketleri veya emeklemeyi istememe veya yapamama vardır.