Sinovit Nedenleri

Sinovit Nedenleri

Sinovit nedenleri ağır eklem zarı iltihaplarının çoğu bedenin savunma sistemlerinde ortaya çıkan anormal tepkiler sonucu oluşur. Sık sık bedenin başka yerlerindeki dokular da etkilenip, hastalık oluştururlar. Sözgelimi bazen romatoit artritte, bir mikroba karşı ortaya çıkmış olan savunma tepkisinin sonradan yön değiştirdiği ve mikropla savaşmak için yapılmış olan antikorların yanılıp bedenin kendi dokusuna saldırdığı düşünülmektedir. Az sayıda hastalıkta ise eklem zarı iltihabı başka nedenlerden kaynaklanır.

Sözgelimi gutta (damla hastalığı) iltihap, özel bir kimyasal madde olan ürik asit kristallerinin eklemde birikmesiyle başlar. Kanda ürik asit miktarının belirli bir düzeyin üstüne çıkması, eklemlerde kristalleşmeye başlamasına yol açar. Kristaller yabancı bakterilermişçesine değerlendirilir ve savunma hücreleri onlara saldırarak iltihaba neden olur. Bazı hastalarda hastalığın nedeni, gutta ürik asit kristallerinin bulunması örneğindeki gibi açıktır. Bazen de kanla taşınan bakteriler, eklem zarında bir iltihap başlatabilirler. Birçok romatizmal durumda ise neden, bu kadar açık değildir. Belirli bir genetik yapıya ya da doku tipine sahip olan kişilerin ya bir enfeksiyona yanlış yanıt olarak ya da sedef gibi hastalıklar dolayısıyla eklem zarı iltihabına yakalanmaya yatkın oldukları bulunmuştur. Bu yüzden, bu özel genetik yapıya sahip olan kişilerde savunma sistemi bozukluklarının, eklem zarı iltihabı biçiminde kendini gösterdiği söylenebilir.

Hastalığın nedeni bilinmemektedir. Genellikle geçirilmiş üst solunum yolları infeksiyonunun akabinde ortaya çıkması kalça eklem kapsülünü içden döşeyen sinovya dokusunun bakteri, ya da viruslara karşı hassaslaştığını düşündürmektedir. Benzer görünüm bazı ilaçların alınmasından sonra da ortaya çıkmaktadır. Ayrıca gıdalardaki bazı koruyucu maddeler ile transient sinovit arasında da ilişki kurulmuştur. Bunun dışında geçici sinovite yolaçan çok sayıda neden mevcuttur.

Hassaslaşan sinovya dokusu hem kalınlaşmakta, hem de eklem sıvısı artışına yolaçarak kalça eklem kapsülünün gerilmesine neden olmaktadır.